<< Panus neostrigosus, pusti strnjenec | Gobe | Paragalactinia michelii, Michelijeva paskledka >>

Pappia fissilis, mehka zlatoluknjičarka

Pappía físsilis (Berk. & M.A. Curtis) Zmitr. (2018)
Rod: Pappia - zlatoluknjičarke

Pappía físsilis, mehka zlatoluknjičarka
Pappía físsilis - neužitna mehka zlatoluknjicarka

ZNAČILNOST: trosnjak ima luknjičasto trosovnico in v zrelem stanju površino klobuka skoraj zlate barve, kar je še posebej opazno na stiku glive s substratom (drevesno skorjo), ima tudi mehko konstitucijo, spada pa med poroidne (luknjičaste) glive in raste na drevesih ter je rastlinski patogen.

KLOBUK: 5-18 (30) cm širok, pahljačaste strukture in priraščen na osnovo, sprva bel in kasneje ima zgornjo površino rumenkasto ali okrasto do zlato, spodnji del klobuka pa je kremasto-roza barve in star umazano sivo-rjav, dvoplasten na prerezu, površina je iz dolgih finih laskov, tesno nagnetenih skupaj in pokončnih, ki so na površini z luknjicami rumenkaste barve, zlata barva je vidna tudi na stiku glive s substratom ter na obrobju stika (kot je razvidno s fotografije!), rob je lahko zaokrožen ali oster, v sočnem stanju je voskast, masivna goba.

TROSOVNICA: je luknjičasta, cevke so sprva bele do rumenkaste barve in kasneje kremasto rožnate barve, v suhem stanju so rumeno okraste ali skoraj zlate, stare pa so sivo-rjave, pore so okrogle in z gostoto 2-3 na mm.

BET: ga nima, raste neposredno na substratu.

MESO: belo, pri starejših gobah umazano belo do rumenkasto, mlada goba mehka in stara trda, masivno, neznačilnega vonja in grenkega okusa.

TROSI: 4-5.5 x 2.5-3.5 µm, skoraj elipsasti, gladki, tankostenski, hialini, trosni prah je svetlo rumen.

RASTIŠČE: nevarni parazit raste v gozdovih na živih listavcih, najraje na brezah, tudi v sadovnjakih na jablanah, na odpadnih ali odmrlih delih listavcev, uspeva v rastni dobi od zgodnjega poletja do zime, sicer pa celo leto, povzroča belo trohnobo, redek.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE:

Foto: Slavko Šerod.

SINONIMI: Aurantiporus alborubescens (Romell) H. Jahn (1973), Aurantiporus fissilis (Berk. & M.A. Curtis) H. Jahn (1973), Aurantiporus fissilis (Berk. & M.A. Curtis) H. Jahn ex Ryvarden (1978), Leptoporus alborubescens (Romell) Pilát (1940), Leptoporus albosordescens (Romell) Pilát (1932), Leptoporus albosordescens subsp. alborubescens Bourdot & Galzin (1925), Leptoporus fissilis (Berk. & M.A. Curtis) Pilát (1938), Odoria alborubescens (Romell) V. Papp & Dima (2017), Phaeolus alborubescens Bourdot & Galzin (1925), Phaeolus albosordescens (Romell) Bourdot & Galzin (1925), Phaeolus albosordescens subsp. alborubescens (Romell) Bourdot & Galzin (1925), Polyporus cavernosus Velen. (1922), Polyporus fissilis Berk. & M.A. Curtis (1849), Polyporus fuscomutans Lloyd (1922), Polyporus pomaceus Velen. (1922), Spongipellis fissilis (Berk. & M.A. Curtis) Murrill (1907), Tyromyces alborubescens (Romell) Bondartsev (1953), Tyromyces fissilis (Berk. & M.A. Curtis) Donk (1933)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:827393




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1986

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:07
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.17 sekundah.